drukuj Drukuj

KARTA USŁUGI
Urząd Miejski w Reczu

Nazwa usługi:

 

Podział nieruchomości

Podstawa prawna:

- dział III Rozdział 1 (Podziały nieruchomości) art. 92 – 100 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2010r., Nr 102 poz. 651 ze zm.),

- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie trybu i sposobu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. z 2004 r., Nr 268, poz. 2663).

- art. 104, art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, ze zm.).

I. WYMAGANE DOKUMENTY:

1. I etap - Wniosek o podział nieruchomości (załącznik do KU – formularz F1/KU/VI/BN-01),

• Uprawnionym podmiotem mogącym żądać wszczęcia postępowania podziałowego jest osoba prawna lub fizyczna mająca w dokonaniu podziału ewidencyjnego interes prawny - art. 97 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Oznacza to, iż postępowanie podziałowe może być wszczęte tylko na wniosek takiego podmiotu, którego sfery prawnej będzie dotyczył podział ewidencyjny. Podział ewidencyjny nieruchomości jest uprawnieniem należącym do sfery wykonywania prawa własności oraz prawa użytkowania wieczystego, dlatego też wnioskodawcą podziału mogą być zarówno właściciel, jak i użytkownicy wieczyści nieruchomości,

• W przypadku współwłasności (wieczystego współużytkowania) wniosek podpisują wszyscy współwłaściciele (wieczyści współużytkownicy),

• Jeżeli wniosek składa inna osoba niż osoba fizyczna, to powinien być podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczenia woli.

• We wniosku należy podać cel podziału nieruchomości, tj. przeznaczenie projektowanych działek i planowany sposób ich zagospodarowania.

2. Załączniki:

· dokument stwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (aktualny odpis z księgi wieczystej albo notarialną umowę nabycia nieruchomości od osoby wpisanej w księdze wieczystej, jako właściciel, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po osobie ujawnionej w księdze wieczystej, jako właściciel, lub też inne dokumenty, z którymi związane są skutki stwierdzenia albo potwierdzenia nabycia prawa własności),

· kopia aktualnego odpisu z właściwego rejestru - jeżeli wniosek składa inna osoba niż osoba fizyczna (oryginał do wglądu),

· oryginał aktualnego wypisu z katastru nieruchomości (ewidencji gruntów i budynków),

· kopia mapy katastralnej (ewidencyjnej) obejmującej nieruchomość podlegającą podziałowi,

· decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z załącznikiem graficznym, jeżeli była wydana przed dniem złożenia wniosku o podział, obowiązującej w dniu złożenia wniosku,

· 3 egzemplarze wstępnego projektu podziału nieruchomości, za wyjątkiem podziałów, o których mowa w art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Wstępny projekt podziału nieruchomości, opracowuje się na kopii mapy zasadniczej, a w przypadku jej braku - na kopii mapy katastralnej, uzupełnionej o niezbędne dlaprojektu podziału elementy zagospodarowania terenu.

Wstępny projekt podziału nieruchomości powinien zawierać w szczególności

• granice nieruchomości podlegającej podziałowi,

• oznaczenie nieruchomości podlegającej podziałowi według danych z katastru nieruchomości oraz księgi wieczystej, a w razie jej braku - według innych dokumentów określających stan prawny nieruchomości,

• powierzchnię nieruchomości podlegającej podziałowi,

• naniesione w kolorze czerwonym granice projektowanych do wydzielenia działek gruntu,

• przedstawione w kolorze czerwonym powierzchnie projektowanych do wydzielenia działek gruntu,

• przedstawioną w formie graficznej w kolorze czerwonym lub w formie opisowej propozycję sposobu zapewnienia dostępu projektowanych do wydzielenia działek gruntu do drogi publicznej.

Wypis z katastru nieruchomości, kopię mapy katastralnej oraz mapy do sporządzenia wstępnego projektu podziału można uzyskać w Starostwie Powiatowym w Choszcznie w Wydziale Nieruchomości, Geodezji, Kartografii i Katastru mieszczącym się przy ul. Niedziałkowskiego 14.

Po przedłożeniu wyżej wymienionych dokumentów Wydział Nieruchomości i Rolnictwa występuje do Wydziału Infrastruktury Budownictwa i Planowania Przestrzennego o wydanie opinii, co do zgodności proponowanego projektu podziału z planem zagospodarowania przestrzennego (lub w szczególnych przypadkach, co do zgodności z przepisami odrębnymi lub z decyzją o warunkach zabudowy).

Po uzyskaniu pozytywnego postanowienia opiniującego podział nieruchomości wnioskodawca winien przedłożyć (do Biura Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego), dokumentację geodezyjną sporządzoną przez uprawnionego geodetę:

• protokół z przyjęcia granic nieruchomości,

• wykazy zmian gruntowych,

• wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej,

• mapy z projektem podziału.

Burmistrz wydaje postanowienie o wstępnym podziale nieruchomości, które uprawniony Geodeta przedkłada wraz z wymaganymi dokumentami do Wydziału Nieruchomości, Geodezji, Kartografii i Katastru przy Starostwie Powiatowym w celem zaopiniowania.

Po pozytywnym zaopiniowaniu przez Wydział Nieruchomości, Geodezji, Kartografii i Katastru przy Starostwie Powiatowym wstępny projekt podziału zostaje przyjęty do zasobu geodezyjno-kartograficznego i zarejestrowany pod nadanym numerem.

II – etap

Wnioskodawca składa wniosek (do Biura Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego) o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości (formularz F2/KU/VI/BN-02) wraz z dokumentacją geodezyjną sporządzoną przez uprawnionego geodetę:

• protokół z przyjęcia granic nieruchomości,

• wykazy zmian danych ewidencyjnych dotyczący działki,

• wykazy zmian danych ewidencyjnych dotyczący budynku ( w przypadku podziału budynku)

• wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej,

• mapy z projektem podziału.

Na podstawie przedłożonych dokumentów Burmistrz wydaje decyzję zatwierdzającą podział nieruchomości, która wysyłana jest do wnioskodawcy o podział nieruchomości a po upływie 14 dni od dnia otrzymania przez wnioskodawcę decyzji otrzymuje klauzulę decyzji ostatecznej. Decyzję ostateczna wraz z podziałem nieruchomości oraz wykazem zmian danych gruntowych przesyła się z urzędu do Ewidencji Gruntów i Budynków Starostwa Powiatowego celem naniesienia zmian w ewidencji

 

II. OPŁATY:

Nie pobiera się.

Opłata skarbowa za decyzję wydaną w postępowaniu odwoławczym wynos 10 zł. Za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - 17,00 zł. (wg załącznika do ustawy z dnia 16.11.2006r. o opłacie skarbowej: część IV).

Opłatę skarbową można uiścić w formie gotówkowej w kasie Urzędu lub bezgotówkowej na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Reczu – Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Choszcznie O/Recz nr 15 8359 0005 0000 1108 2000 0016 za pośrednictwem Banków bądź Poczty.

III. TERMIN ODPOWIEDZI:

 

Do 60 dni.

IV. TRYB ODWOŁAWCZY:

Odwołanie od decyzji wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie w terminie 14 od dnia doręczenia decyzji stronie za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (odwołanie składa się w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Reczu).

V. UWAGI:

 

W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego.